1Kevadel või suvel

Tavaliselt alustatakse puude-põõsaste lõikamisega siis, kui suurem öine pakane möödas. See aeg langeb harilikult märtsikuusse.

Kõik hoolduslõikused, sh vesikasvude eemaldamine, on soovitatav teha suvel pärast jaanipäeva kuni augusti lõpuni. Jämedate vesikasvude ja okste lõikamine kevadel paneb hoogsalt uued kasvama ning suvel turritab okstel taas “mets”.

Noore puu või põõsa kujundamist alusta juba istutusjärgsel aastal ja tee edaspidi hoolduslõikust pidevalt, nii on vanemas eas taimega hoolt vähem.
Noorendamine tuleb mitme aasta peale ära jagada. Järgmisel aastal võib noorendamist jätkata nii kevadel kui suvel. Sügisel pole hea puid kõvasti lõigata, mõistlik on lasta neil talveks valmistuda.

3Kui soovite vanu puid noorendada, tehke sellega algust kevadel. Mida kevade poole, seda enam hõljub õhus haigustekitajaid ning seda päevakohasem on lõikehaavade kohene kaitsmine. Selleks, et haigustekitajad haava ei jääks, pintseldavad mõned aednikud lõikekoha enne määrdega katmist seenhaiguste tõrjevahendiga üle.

 

Millal on õige aeg viljapuid lõigata?